Povídky ze Svrabové čtvrti – Zmizelý svět židovské Prahy

  Koupit  eKoupit

František R. Kraus

Texty uveřejněné v této knize jsou první částí projektu vydání souborného literárního díla židovského česky píšícího spisovatele Františka R. Krause (1903–1967). V povídkách tohoto svazku (zčásti i autobiografických) vyniká jeho osobitý popis „pražských typů“ a mimořádná citlivost k reáliím. Vyrůstá před námi obraz Prahy nevšední (díky umění dívat se z nečekaných úhlů) a zároveň realistický (jde o Prahu starou, zasutou, leč skutečnou). Některé z povídek se týkají osobností, s nimiž se znal (Franz Kafka, Egon Ervín Kisch) či příběhů dob minulých (Mozart, Cassanova), jiné jsou příběhově usazeny do období Mnichova a protektorátu a zčásti i do období holokaustu, který sám zažil (Terezín, Osvětim) a jehož se bude týkat další povídkový svazek.

Do této doby jen některé z uvedených autorových povídek vyšly alespoň časopisecky (místy deformovány cenzorem), další zůstaly až dosud pouze ve strojopisu. Knižně tyto povídky vycházejí poprvé.

Soubor povídek Františka R. Krause je bezesporu literárním objevem. Objevem nečekaným, neboť v rámci dnes již dobře prozkoumaného literárního „Pražského kruhu“ meziválečných židovských, německých a českých spisovatelů, se pro čtenáře najednou objevil nový silný hlas. Představuje se nám spisovatel s mimořádně bohatým jazykem, s osobitě pojatými tématy, s věrně vykreslenými charaktery i popisy genia loci Prahy – té vznosné i té chudé, rozpadající se. Spisovatel, který popisuje život v uličkách právě asanovaného pražského ghetta i v ulicích a třídách poasanačních, spisovatel, který si všímá osudů „malých lidí“ i pražské bohémy, který tento život sám žil a prožil a dokázal jej věrohodně, s okouzlením, a přitom nesentimentálně popsat.

Krausův literární žák a dlouholetý přítel Arnošt Lustig o něm mimo jiné napsal:

„František Robert Kraus, který není v literárním slovníku. Člověk ze stejného fládru jako Jack London, Albert Londres a Curzio Malaparte a Egon Erwin Kisch a Isaak Babel nebo Adolf Rudnicky. Jeden z mých předčasně zemřelých kamarádů.“

Kniha je opatřena doslovem od Františka Cingra, slovníčkem a krátkými edičními poznámkami. S citem ji ilustroval rodinný přítel, malíř Ivan Bukovský.

formát 148 x190 mm, vázaná poloplátěná vazba, rozsah 344 stran, MC 349,- Kč

ISBN: 978-80-88349-08-2

Knihu ilustroval Ivan Bukovský.

Zapomenutý svědek František Robert Kraus na radiu plus.

Článek na novinky.cz – Povídková kniha objevující F. R. Krause.

Povídky z židovského prostředí nejen o Holocaustu.

Vnuk spisovatele F. R. Krause poodkrývá svoje bádání po příběhu o Mořici Blochovi, jedné z reálných postav knihy Povídky ze Svrabové čtvrti – Zmizelý svět židovské Prahy. Více na cnn.iprima.cz

Vydání této knihy bylo uskutečněno za finanční podpory :

Ministerstva kultury ČR

hlavního města Prahy

Státního fondu kultury ČR

Nadačního fondu obětem holocaustu

restaurace Zlatá Praha

Ukázka a ilustrace z knihy:

Recenze:

Recenze na magaknihy.cz

Rozhovor s Tomášem Krausem v časopisu JEDNA od MPČ1:

Beseda v Bar Behind the Curtain:

Scroll to top
Ověřeno MonsterInsights