www.bez-bot.cz

Koupit

nyní k dispozici i jako E-kniha

„Benův příběh prožívám, jako bych mu nahlížela přes rameno,“ píše autorka Ivona Březinová. „Sleduji jeho počínání, jako bych sledovala jeho blog. Ale Ben není bloger. Zpočátku jím ani nemůže být; je jen plný bolesti a strachu člověka, z kterého se v několika vteřinách stal „ležák“. Prostřednictvím příběhu ale skenujeme jeho myšlenky, vidíme jeho tápání a boj s nepřízní osudu jakoby v přímém přenosu. I když je to příběh velmi osobní, je vzkazem pro spoustu lidí. Internet je veřejný prostor. Proto i název příběhu má podobu webových stránek.“

Všechno začíná jako děsivé snové drama vážně zraněného mladého lyžaře Bena Brauna. Svět je najednou cizí, k realitě nelze dohlédnout, ze všeho vnímá jen náznaky.
Probuzení je ale ještě horší – Ben se musí vyrovnat s faktem, že přišel o obě nohy. Končí tím jeho život? Co bude dál? Ne, nejde to lehce. I když mu pomáhá jak nemocniční personál, tak rodiče, sestra a kamarádi z lyžařského oddílu – rozpačitý Oskar a sympaticky jedovatá Mikina. Vždyť ani oni to nemají snadné – nevědí, jak se chovat? O čem mohou mluvit a o čem raději ne?

Ben navíc začíná tušit, že cosi zůstalo zamlčeno. Má to něco společného s Dankou, dívkou na níž myslí? Záhada téměř detektivní…

Vzpruhou pro něj je jeho spolupacient Emil, který je na tom snad ještě hůře, ale nevzdal se. Toto přátelství pomáhá oběma. Své bolesti dokážou oba kluci s chutí léčit humorem – vtipem někdy infantilním, jindy cynicky drsným, ale vždy obrozujícím.

No ano, nakonec všechno dobře dopadne. Ale… pohádka to není.

Kniha www.bez-bot.cz je primárně určena pro teenagery. Je psána vtipným jazykem, bez jakéhokoli moralizování a zbytečného sentimentu. Střízlivě a úderně. Vtáhne proto do děje velmi lehce i dospělé, neboť i jich se Benův příběh týká – je nadčasový.

Velmi cenná je skutečnost, že autorka v textu zcela nenápadně a přirozeně předkládá i jakýsi základní, zhuštěný „manuál“ k problematice tělesného postižení. Manuál jak pro handikepované, tak pro jejich okolí.

Rukopis knihy byl konzultován s handicapovanými sportovci, s mnoha odborníky na danou problematiku a odborné lektorace se též ujal ředitel Centra Paraple Mgr. David Lukeš.

Kniha vychází ve spolupráci s nadačním fondem Emil.

Logo_nadacni_fond_emil

Prostřednictvím Nadačního fondu Emil podporujeme
mladé handicapované sportovce.

Fotoreportáž s Vaškem Uhrem:

Autorem fotografií je Vladimír Havelka.

Článek v časopise ABC na téma bionických protéz, které je hodně blízké knížce Ivony Březinové www.bez-bot.cz

článek o bionice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Radio Junior – Miky a jeho knižní tipy léto 2019

Scroll to top
Ověřeno MonsterInsights