Skryto ve slovech aneb Co nám slova vlastně říkají

Koupit

nyní k dispozici i jako E-kniha

Krátké filosofující eseje na téma našeho jazyka, pozoruhodnosti, významu a smyslu slov a sousloví, která používáme. Zamyšlení nad slovy nám ukáže, že „skryto ve slovech“ se nachází mnoho moudrosti a řada inspirací pro náš život. Knížka čtenáře vytrhne z uspěchaného dne a přiměje k hlubšímu zamyšlení nad během života v jeho nejrůznějších podobách.

Co nám slova vlastně říkají? Jsou „nástrojem“ naší komunikace a nad nástroji obvykle nepřemýšlíme, pouze je používáme. Pomocí „nástroje“ slov například vyjadřujeme své myšlenky. Této větě každý, kdo umí česky, dobře rozumí. Zaměřme se ale na slovo „vyjadřuje“. Používáme je v běžném jazyku nereflektovaně – stačí, že víme, co znamená. Můžeme se ale nad ním i zamyslet, pohrát si s ním: vy-jádřit… No ano, to slovo znamená dostat se k jádru sdělení, vyloupnout kompaktní „sladké“ jádro z obalů, které je ukrývají.

Tato kniha se ale netýká pouze etymologie slov, i když jde o téma všeobecně zajímavé. Je souborem krátkých úvah, „esejů“ nad slovy z více pohledů. Ten etymologický je pouze jedním z nich. Dalším důležitým úhlem pohledu je společenský a dějinný kontext daného slova nebo sousloví, proměna jeho významu. A ještě dalším úhlem odkaz na to, jak se daného slova (zne)užívá.

V textu se tak vyjevují často paradoxní a nečekané souvislosti a úvahy nad slovy většinou přecházejí k úvahám nad člověkem a jeho světem. V některých úvahách převažuje složka jazyková, jiných ta sociální, dalších dominuje paradox, jiné vedou zejména k pobavení.

Napětí mezi samozřejmostí užívání slov a jejich vlastní nesamozřejmostí dovádí čtenáře často k překvapivým objevům a vede k zamyšlení. Ukazuje se, že se slovy si můžeme krásně „hrát“ a přitom je brát mnohem vážněji než jako pouhý nástroj.

V tomto smyslu vycházejí eseje o slovech z autorovy koncepce „filosofie všedního dne“, kterou déle než dva a půl roku představoval každý všední den v Českém rozhlase pravidelné rubrice Myšlenkování.

Technická specifikace: formát 160 x 130 mm, vazba V2 s širokými klopami, 20 ilustrací, 328 tiskových stran, černobílý tisk

Ukázky z knihy:

Rozhovor s Vladislavem Dudákem na:

Literárních novinách

Českém rozhlasu Dvojka – ranní host

Českém rozhlasu Dvojka – noční mikrofórum

Recenze na knihu:

Knižní recenze etc.

Asociace češtinářů

Recenze v literární a kulturní příloze deníku Právo:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top
%d blogerům se to líbí: